Najczęściej zadawane pytania

PROBLEMY I SUGESTIE

images  photo

Jak działa aparat AutoCPAP?

Aparat posiadający funkcję AutoCPAP, dostosowuje ciśnienie indywidualnie do potrzeb pacjenta, w zależności od natężenia zaburzeń oddychania. Poziom ciśnienia może się zmieniać wielokrotnie podczas nocy, w zależności od pozycji ciała oraz fazy snu. Aparat AutoCPAP analizuje każdy oddech po oddechu i dostosowuje poziom ciśnienia indywidualnie do potrzeb konkretnego pacjenta. Zatem jest to aparat bardzo wygodny i skuteczny dla wszystkich pacjentów.

Główne zalety aparatów AutoCPAP:

  1. Aparat AutoCPAP dostarcza pacjentowi podczas każdej nocy ok. 40% niższe ciśnienie niż ustawione ciśnienie CPAP. Dla przykładu, jeśli pacjent ma ustawione ciśnienie na poziomie 10 mbar, to w ok. 40% snu podawane ciśnienie jest niższe niż 10 mbar (jest to potwierdzone klinicznie).
  2. Jeśli pacjent potrzebuje większego ciśnienia od ustalonego przez lekarza np. z powodu zmiany masy ciała, zmiany pozycji podczas snu lub spożycia alkoholu, to aparat AutoCPAP wykrywa te zmiany i podaje pacjentowi właściwy do potrzeb poziom ciśnienia.
  3. Aparat AutoCPAP posiada pełną funkcję diagnostyczną tzn. przez okrągły rok zapisuje w pamięci aparatu informacje na temat zaburzeń oddychania podczas snu (ograniczenia przepływu powietrza, chrapanie, spłycenia, bezdechy), poziomu ciśnienia, przecieków z maski, czy pacjent oddychał przez usta. Te wszystkie informacje są bardzo pomocne w kontroli terapii.

Jak działa aparat CPAP?

CPAP (Continous Positive Airway Pressure) – proteza powietrzna – jest urządzeniem zapewniającym podawanie ciągłego dodatniego ciśnienia wdychanego powietrza, co pozwala na pokonanie bariery zapadania górnych dróg oddechowych, pozwalając choremu na normalny wdech. Konsekwencją leczenia nocnej terapii aparatów CPAP jest zniknięcie przykrych objawów chrapania, a przede wszystkim pacjent odzyskuje normalne, ciągłe dotlenienie organizmu i znikają conocne przebudzenia, wywoływane gwałtownymi wdechami po fazie bezdechu.

Co oznacza funkcja obniżenia ciśnienia przy wydechu?

Funkcja polega na obniżeniu ciśnienia przy wydechu. Jest ona dostępna we wszystkich aparatach, zarówno pracujących w trybie CPAP (podających stały poziom ciśnienia), jak i trybie AutoCPAP (podających zmienny poziom ciśnienia).
Lekarz może obniżyć pacjentowi ciśnienie wydechowe o 3 mbar, w celu złagodzenia trudności podczas wydychania. Funkcja działa w ten sposób, że aparat automatycznie wykrywa kiedy pacjent robi wydech i obniża tłoczone powietrze o ustaloną wcześniej przez lekarza wartość.

Jak samemu zmienić wartość ciśnienia obniżenia ciśnienia przy wydechu ?

Lekarz może ustawić aparat, aby podawał niższe ciśnienie wydechowe. Funkcja ta jest używana, aby poprawić komfort podczas wydychania powietrza.

  • OFF (bez)
  • ON – 3 mbar Dla przykładu: jeśli ciśnienie terapeutyczne zostało ustawione na 10 mbar, to wybierając, otrzymamy ciśnienie 10 mbar przy wykonywaniu wdechu i 7 mbar (tj. 10 mbar pomniejszone o wartość ustawionego) przy wykonywaniu wydechu.

Co to jest funkcja stopniowego narastania i opóźnienia tzw. RAMP ?

Aktualny czas stopniowego narastania RAMP wyświetlany jest ekranu zaraz po włączeniu aparatu. Podczas tego czasu, aparat pompuje pacjentowi stały niski poziom ciśnienia, aby pacjent mógł spokojnie zasnąć. Po zakończeniu tego czasu, aparat przechodzi na funkcje CPAP lub AUTOCPAP, w zależności od posiadanego modelu aparatu i pompuje stały poziom ciśnienia ustawiony przez lekarza lub dobiera automatycznie odpowiedni dla pacjenta poziom ciśnienia.

Czy pacjent sam może zmieniać ustawienia czasu powolnego zasypiania tzw. RAMP?

Tak, pacjent może indywidualnie w domu zmieniać czas zasypiania, jeśli stwierdzi, że jest on za długi lub za krótki.  Maksymalny czas powolnego zasypiania to 45 minut.

Co zrobić, gdy na wyświetlaczu aparatu pojawi się informacja: „Replace filter” – wymień filtr, „Replace mask” – wymień maskę lub „Service due” – skontaktuj się z serwisem?

Każdy model aparatów ma możliwość ustawienia przypomnienia o wymianie filtra, maski lub zrobieniu przeglądu. Takie informacje ustawiamy naszym pacjentom przy zakupie protezy powietrznej, aby o tym nie zapomnieli. Jeśli na wyświetlaczu pojawi się jeden z tych napisów, należy się nie obawiać, że coś się stało z aparatem, tylko przyciskiem „OK” wyłączyć takie przypomnienie i napis zniknie, a następnie zastosować się do zaleceń.

Gdzie w aparacie S8 znajduje się filtr powietrza?

W każdym aparacie z tyłu aparatu umieszczony jest filtr powietrza. Aby zachować jego jakość, powinno się go wymieniać co 3-6 miesięcy. Przy wymianie filtru należy pamiętać, że niebieska część filtra musi znajdować się na zewnątrz.

Do czego służy karta chipowa do serii aparatów DreamStar?

Karta chipowa pamięciowa jest w zestawie dołączona do każdego aparatu. Służy tylko i wyłącznie do zgrywania danych, więc nie powinna być włożona na stałe do aparatu. Każdy pacjent przy zakupie aparatu otrzymuje w komplecie kartę chipową, dzięki której będzie mógł przenieść dane zapisane w aparacie i nie będzie musiał brać ze sobą aparatu, udając się na wizytę lekarską. Dane te posłużą lekarzowi do skontrolowania przebiegu terapii.
Aby przegrać dane na kartę chipową, należy włączyć aparat i poczekać chwilkę, aż na wyświetlaczu pojawi się informacja o ustawionym czasie RAMP. Następnie włożyć kartę chipową strzałką do góry w specjalny otwór boku aparatu. Na wyświetlaczu pojawi się informacja o włożeniu karty do aparatu, a kilka sekund później aparat poinformuje nas o zakończonej funkcji kopiowania. Tak przygotowaną kartę należy włożyć do koperty i dostarczyć lekarzowi.

Czy można samemu sprawdzić szczelność maski?

Pacjent może skorzystać z funkcji dopasowania maski, mając aparat. Aby taką funkcję uruchomić, należy założyć maskę, dopiąć ją do rury i włączyć aparat. Następnie uruchomić funkcji test maski. Pojawi się informacja o podawanym ciśnieniu, a chwilę później w prawym górnym rogu ekranu pojawią się informację o stan szczelności maski.

Skąd mogę wiedzieć, jaki rodzaj maski będzie dla mnie najlepszy? Czym się sugerować przy wyborze maski?

Każdy pacjent, korzystając z naszej strony w Internecie, może zaczerpnąć przydatnych informacji na temat rodzajów masek, ich rozmiarów i na tej podstawie podjąć decyzję, jaki rodzaj maski będzie dla niego najlepszy. Dostępne są w sprzedaży 3 typy masek: maska nosowa, maska donosowej oraz maska pełnotwarzowa (na nos i na usta). Pod informacją na temat każdej maski, znajduje się szablon dopasowania maski, który mogą Państwo wydrukować i z jego pomocą – wybrać odpowiedni rozmiar. Jeśli pacjent ma niedrożny nos lub oddycha przez usta podczas snu – zalecane jest zakupienie maski pełnotwarzowej. W pozostałych przypadkach, wystarczy maska nosowa lub donosowa.

Jaką wodę powinno się wlewać do nawilżacza?

Zalecane jest stosowanie wody destylowanej (najlepiej z apteki), gdyż wydłuża ona żywotność nawilżacza. Zwykła woda ma w sobie związki mineralne, które osadzają się na ścianach nawilżacza w postaci kamienia. Stosowanie wody destylowanej opóźnia ten proces.

Co zrobić, gdy na ściankach nawilżacza zbierze się kamień?

Należy wlać do zbiorniczka nawilżacza wodę z niewielką ilością octu, przykryć specjalną żółtą pokrywką, która jest w zestawie do każdego nawilżacza i potrząsnąć. Dla uzyskania lepszego efektu można pozostawić przygotowany roztwór w postaci 1 / 3 octu do 2 / 3 wody na przynajmniej 1 godzinę. Później należy dobrze przepłukać pojemnik, aby zlikwidować zapach octu. Gdy problem powróci, prosimy powtórzyć czynności.

Czy wodę do nawilżacza powinno się wlewać, gdy nawilżacz jest podłączony do aparatu?

Wody do nawilżacza nie można wlewać nad aparatem. Należy wyjąć zbiorniczek nawilżacza z urządzenia i dopiero nalać wodę maksymalnie do poziomu oznaczonego niebieską, poziomą linią. Następnie włożyć napełniony zbiorniczek do urządzenia.
UWAGA! Zalanie aparatu grozi utratą gwarancji.

Jak często należy wymieniać wodę w nawilżaczu?

Zalecane jest nalewanie codziennie świeżej wody do zbiorniczka nawilżacza, tak by jak najdłużej zachować jego czystość. Codzienna wymiana wody w nawilżaczu redukuje wdychanie zarazków.

Czy przenosząc aparat w inne miejsce może być do niego dołączony nawilżacz?

Jeśli wybieramy się w podróż lub przenosimy aparat w inne miejsce niż dotychczasowe, należy zawsze wylać wodę ze zbiornika nawilżacza i odłączyć go od aparatu. Zalanie aparatu grozi uszkodzeniem urządzenia, a tym samym utratą gwarancji. Jeśli przenosimy aparat z nawilżaczem wypełnionym wodą, koniecznie należy go trzymać w pozycji poziomej. Nie wolno go przechylać!
Każdy pacjent przy zakupie zestawu otrzymuje od nas torbę, w której jest specjalne miejsce na nawilżacz i aparat.
UWAGA! Nie wolno transportować aparatu podłączonego z nawilżaczem, ponieważ resztki wody mogą dostać się do silnika aparatu. Nawilżacz należy odłączyć od aparatu i wylać z niego wodę przed transportem.

Czy można używać nawilżacza bez ogrzewania?

Każdy pacjent ma możliwość regulacji temperatury podgrzewania. Jeśli chcemy, żeby aparat dostarczał nam chłodne powietrze, wówczas ustawiamy nawilżacz na poziom zerowy.

Czy można dowolnie zmieniać temperaturę ogrzewania w nawilżaczu?

Każdy nawilżacz posiada funkcję regulacji temperatury, którą można ustawiać dowolnie w zależności od potrzeb. Jeśli woda jest za ciepła, można zmniejszyć temperaturę, a jeśli za zimna – odpowiednio ją podnieść. Stosowanie nawilżacza bez podgrzewania sprawia, że nawilżanie jest mniej efektywne, gdyż wdychane powietrze powoduje uczucie chłodu.

Co zrobić, jeśli nadal odczuwam suchość?

Jeśli występuje suchość w gardle, może to być przyczyną zbyt nisko ustawionej temperatury nawilżania. Należy zwiększyć stopniowo wysokość temperatury, używając pokrętła przez kilka kolejnych nocy. Jeśli objawy nadal nie ustępują, przyczyną może być oddychanie przez usta. W takiej sytuacji zaleca się zakupienie maski pełnotwarzowej lub paska podtrzymującego podbródek do zamykania ust.

Co zrobić, jeśli mam suchy i podrażniony nos oraz gardło?

Powietrze jest za suche. Należy nawilżyć powietrze w pomieszczeniu przy pomocy nawilżacza. Zwrócić się do firmy w celu zakupu nawilżacza.

Co zrobić, gdy mam zimny nos?

Temperatura w pomieszczeniu jest za niska. Podnieść temperaturę w pomieszczeniu lub umieścić rurę oddechową pod kocem w celu zmniejszenia strat ciepła. Można kupić rurą podgrzewaną.

Co zrobić, gdy mam katar?

Jest to reakcja organizmu na przepływ powietrza i ciśnienia. Należy przerwać leczenie i skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Docelowo należy kupić nawilżacz z podgrzewaczem i lub maską twarzową.

Co zrobić, gdy mam podrażnienie oczu?

Zapewne występuje ulot powietrza dookoła maski. Należy poprawić położenie maski. Zwrócić się do lekarza prowadzącego lub dostawcy usług z prośbą o dobór maski w innym rozmiarze.

Co zrobić, gdy mam zaczerwienienia skóry w okolicy kontaktu z maską?

Mocowanie maski jest za ciasne lub cała maska jest za mała. Występuje reakcja uczuleniowa na składnik maski.
Należy dopasować na nowo mocowanie maski. Maska do nosowe jest najlepszym rozwiązaniem.

faq